Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

bakg

  KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Träsnitt 10638091



*

nr 1063 8091


Palle Nielsen

(1920-2000), Danmark


Träsnitt, Palle Nielsen (1920-2000), ET, motivet: 19x26


Palle Louis Nielsen, dansk tecknare och grafiker född 1920, död 2000.

Följerätt

Ja

Utrop:

500 kr

Såld:

700 kr

Sista tid för bud online:

måndag 17 oktober 2016
kl 18:11:03


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
10/10 16:45:11 1      100 kr
10/10 17:37:43 2      300 kr
11/10 20:31:43 3      500 kr
13/10 22:25:20 4      500 kr
13/10 22:25:20 3      500 kr (Budbetjänt)
13/10 22:26:19 4      600 kr
16/10 10:27:21 5      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Tema
  • 17 okt

Grafik

På Tema Grafik har vi samlat etsningar, litografier, etsningar och träsnitt av konstnärer som Bo Åke Adamsson, Mårten Andersson, Hans Arnold, Oskar Bergman, Olle Bonniér, Gunnar Brusewitz, Stig Claess ...



Läs mer om Grafik

  • Konstnär/Designer

Palle Nielsen

Palle Louis Nielsen, dansk tecknare och grafiker född 1920, död 2000.

Läs mer om Palle Nielsen
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: danmark dansk dansk design danska danskt etsningar europa grafik linoleumsnitt norden palle nielsen skandinavien skandinavisk träsnitt
  • 5007 Träsnitt
    Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, num..//
     

    Auktionen avslutas
    idag
    29 april kl 20:17
  • 5006 Träsnitt
    Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, num..//
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    29 april kl 19:43
  • 5009 Träsnitt
    Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, num..//
     

    Auktionen avslutas
    idag
    29 april kl 18:08
  • 5008 Träsnitt
    Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, num..//
     

    Auktionen avslutas
    idag
    29 april kl 18:43




Ladda ner broschyr